Namioty mieszkalne - czym kierować się przy zakupie?

Na polskim rynku glampingowym pojawiają się kolejne rozwiązania w kategorii namiotów mieszkalnych. Coraz szerszy wybór to coraz trudniejsza decyzja przy zakupie. Czym się kierować wybierając namiot glampingowy?

Całoroczne czy sezonowe?

 

Warunki klimatyczne panujące w Polsce dość mocno komplikują sprawę w całym naszym budownictwie. Również tym namiotowym…Zarówno rozwiązania projektowe jak i materiałowe muszą uwzględniać opcje na gorące lato i zimę z temperaturami grubo poniżej zera stopni. Dlatego ciągłym wyzwaniem, również dla glampów, jest uzyskanie trwałości bez uszczerbku na estetyce. Jeżeli decydujemy się na namiot, który ściągamy na zimę to jeden problem mamy z głowy. Pozostaje jednak kwestia oddziaływania UV. W kategorii namiotów glampingowych ma to szczególne znaczenie ponieważ najczęściej rozwiązania te bazują na bawełnie. Nawet jeżeli mamy do czynienia z wysoką gramaturą materiału to bez odpowiedniej poli domieszki czy impregnacji ten materiał będzie z czasem parciał i tracił wodoszczelność. Jeżeli nasz namiot ma zostać na jesień i zimę to poza mrozem będzie narażony na dużą wilgoć. Sprzyja to rozwojowi różnego rodzaju grzybów, pleśni czy alg. Niestety w takich warunkach odpowiednio nie zaimpregnowana bawełna szybko staje się „kolorowa”. Dlatego przy wyborze namiotu glampingowego szczególną uwagę należy zwrócić na technologię poszycia. To będzie kluczowe dla żywotności naszego namiotu. Jeżeli nie jesteś specjalistą z dziedziny materiałoznawstwa to poproś o kod materiału lub poszukaj informacji o producencie poszycia. Szanse na trafienie w dobry materiał rosną jeżeli producent specjalizuje się w produktach dostarczanych do wojska lub straży pożarnej.  Kolejnym istotnym elementem, na który będą oddziaływać te same czynniki jest drewno. Podobnie jak przy temacie poszycia odpowiednia impregnacja jest kluczem do sukcesu.

 

Wielkość

 

Najmniejsze namioty glampingowe mają 7,5m2 (Sparkle) i są to w zasadzie mini sypialnie z klimatem. Jeżeli chodzi o największe namioty glampingowe to mówimy o powierzchni użytkowej na poziomie 180m2 (Supernova).

Od strony funkcjonalności ten parametr jest determinowany obecnością łazienki i kuchni. Na rynku możemy znaleźć namioty, które posiadają te opcje już przy powierzchni 20m2 (Comet). Wydaje się, że trudno byłoby jeszcze tą powierzchnię zmniejszyć tak aby nie wylądować na klaustrofobii. W naszych warunkach klimatycznych bardzo istotną kwestią związaną z wielkością namiotu jest jego ogrzewanie. Przy nocnych temperaturach poniżej 10 stopni utrzymanie komfortu termicznego w namiocie 180m2 byłoby nie lada wyzwaniem technicznym i ekonomicznym. Dlatego namioty o największych rozmiarach dedykowane są raczej innym strefom klimatycznym.

 

Cel użytkowania

 

Jeżeli chcemy zakupić namiot mieszkalny aby go wynajmować to będziemy szukać takich parametrów cenowych, które przyniosą nam pozytywną rentowność. Progiem rentowności powinna być nasza stopa faktycznej amortyzacji – roczne procentowe określenie „zużywania” się namiotu. I tutaj znów wracamy do kwestii jakości materiałów – im wyższej jakości materiały tym niższa „zużywalność” namiotu i niższy próg amortyzacji do przeskoczenia. W tej kategorii bardzo istotna jest również stylizacja i wyposażenie naszego namiotu mieszkalnego. Większy namiot bez wyposażenia na wysokim poziomie będzie wyceniany niżej od mniejszego z bogatym wyposażeniem. Oczywiście to wszystko musi się również odnosić do poziomu całego glampingu.

 

To w końcu w drzewach czy na polanie?

 

To jeden z najczęstszych dylematów przy wyborze miejsca na namiot glampingowy. Z jednej strony drzewa nadają niesamowitego uroku, z drugiej strony niosą ze sobą niebezpieczeństwo. Mimo, że najlepsze namioty mieszkalne mają odporność na porywy wiatru do 10 w skali Beauforta to drzewa mogą tego nie wytrzymać. Jeżeli decydujemy się na umiejscowienie glampa między drzewami musimy dokładnie ocenić stan każdego drzewa. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić ryzyka należy się wesprzeć specjalistą. Osobą, która może nam w tych kwestiach pomóc jest arborysta. Nie tylko oceni stan drzewa ale może również zainstalować odpowiednie wzmocnienia lub odprowadzenia zabezpieczające niekontrolowane złamanie drzewa. Oczywiście jeżeli chcemy mieć zupełnie spokojną głowę i nie stresować się każdą kolejną burzą to stawiamy nasz namiot na polanie. Aby dodać zielonego uroku zawsze możemy dosadzić koło domków krzewy albo małe drzewka.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.

Safaritents.pl używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia podczas robienia zakupów. Korzystając z naszych usług, akceptujesz używanie takich plików. Dowiedz się więcej o plikach cookie oraz o tym, jak można je wyłączyć.