To zagadkowe hasło od niedawna pojawiło się w nomenklaturze turystycznej. Wywodzi się z połączenia dwóch słów: glamorous camping. Bezpośrednie tłumaczenie tego anglojęzycznego hasła to luksusowe biwakowanie. Tak więc glamping jest nowoczesną formą biwakowania, w której stawia się na wysoki standard zakwaterowania.

Kluczowa dla tej formy turystyki jest bliskość natury, dlatego miejscówki glampingowe często usytuowane są w pobliżu parków narodowych, lasów i jezior. Najczęściej infrastruktura glampingowa opiera się na luksusowych namiotach ale spotyka się też inne formy, takie jak drewniane chaty, domki na drzewach. Czasami poza ciekawą formą noclegów w takich miejscach spotkać możemy różnego rodzaju atrakcje charakterystyczne dla hoteli pięciogwiazdkowych. Wszystko po to abyśmy cieszyli się bliskością natury w pełnym komforcie. Od kilku lat liczba tego rodzaju miejsc rośnie bardzo dynamicznie. Najczęściej przybierają formę luksusowych campingów, na których rozstawione i w pełni wyposażone namioty czekają już na gości. W Europie glamping bardzo mocno zaistniał w krajach gdzie turystyka od dawna jest mocna rozwinięta, takich jak Hiszpania, Chorwacja, Włochy czy Francja. Obecnie wyraźnie przebija się do pozostałych krajów, w tym Polski.

Czy glamping to agroturystyka?

Glamping wobec agroturystyki jest pojęciem szerszym. Podczas gdy agroturystyka jest ściśle związana z gospodarstwem rolnym, glamping nie ma takich ograniczeń. Poza tym nie wszystkie obiekty agroturystyczne można nazwać miejscówkami glampingowymi. Aby w ogóle dane miejsce zakwalifikować do kategorii glampingu musi ono spełniać określone standardy. Nie chodzi tu o marmury czy przysłowiowe złote klamki. Przede wszystkim odwiedzający musi mieć poczucie komfortu i klimatu. Do tego dodać należy balans między bliskością natury a infrastrukturą. I to właśnie te "miękkie" cechy często wykluczają gospodarstwa agroturystyczne z grona miejscówek glampingowych. Kolejnym obszarem, który przekracza glamping są posiłki w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego. O ile wpisuje się to w definicję agroturystyki to w glampingu takie ograniczenie nie występuje. Po prostu ma być smacznie i zdrowo (kolejność wedle uznania :).

Nie tylko tam gdzie ciepło

W pierwszej kolejności glamping jako luksusowe biwakowanie kojarzy się z ciepłym klimatem a więc z krajami południa. Czy rzeczywiście ma szansę rozwijać się w Polsce? Rzeczywiście najwięcej klasycznych miejscówek glampingowych znajdziemy w basenie Morza Śródziemnego. Spójrzmy jednak w rejony nieco chłodniejsze a nawet mroźne. W Norwegii posługując się wyłącznie Bookingiem znajdziesz 30 miejscówek glampingowych, w Szwecji 69, w Niemczech 75. Część z tych miejsc ma charakter sezonowy i wtedy bardzo często możemy spotkać formy namiotów glampingowych. Oczywiście klasyfikacja pozostawia pewien margines błędu jednak większą część z pewnością można określić mianem właśnie glampingu. Trudno zatem powiedzieć o jakimś szczególnym ograniczeniu klimatycznym Polski. Pierwsze miejscówki glampingowe w naszym kraju już powstały i spodziewamy się kolejnych.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.

Safaritents.pl używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia podczas robienia zakupów. Korzystając z naszych usług, akceptujesz używanie takich plików. Dowiedz się więcej o plikach cookie oraz o tym, jak można je wyłączyć.